Достапни линкови

Новороденче заразено со коронавирус на Клиниката за гинекологија


Илустрација

Новороденче се заразило со коронавирус од мајката на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје. И мајката и детето се во добра здравствена состојба и се пуштени во домашна изолација.

Имаше сомневања дали се работи за прв случај на вертикална трансмисија, односно дека коронавирусот се пренел на бебето уште во утробата или при раѓањето, но директорката на ГАК Викторија Јовановска за Канал 5 изјави дека не се работи за вертикална трансмисија, туку дека имало контакт меѓу мајката и детето и вирусот е така пренесен.

XS
SM
MD
LG