Достапни линкови

Со седење против насилство - трета ноќ протести во Србија

Српските граѓани трета вечер по ред се собраа пред зградата на Собранието на Србија во Белград. Голем дел со седење на улицата се оградија од групите и поединците кои на протестите во претходните две вечери се судираа со полицијата.

Повод за протестите не само во Белград, туку и низ повеќе градови во Србија беше најавитa на српскиот претседател Александар Вучиќ за повторно воведување полициски час и рестриктивни мерки поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус.

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG