Достапни линкови

Герила акција против лажните вести во скопскиот „Парк на новинарите“

Во скопскиот „Парк на новинарите “ наспротив зградата на Нова Македонија утрово на дрво „никна“ герила акција против лажните вести.

На дел од натписите кои алудираат на дезинформациите кои се објавуваат на социјалните медиуми се посочува дека читателите мора да внимаваат на што ќе веруваат. Со пораки дека информирањето од непроверени извори е еднакво на пиење вода од непроверени чешми, се прави обид да се покрене свеста на читателите за проверка на информациите кои доаѓаат од социјалните медиуми.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Зорана Гаџовска Спасовска

Новинарската кариера ја започна во А1 телевизија. Работела на теми од образование, социјални проблеми, здравство и екологија. Родена е на 23.09.1983 година во Скопје. Од јуни 2009-та година работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG