Достапни линкови

Спречени повеќето првомајски собири во Турција


Истанбул- цвеќиња оставени пред полицијата, 01.05.2020

Плоштадите во Турција главно останаа тивки на Меѓународниот ден на трудот поради полицискиот час воспоставен поради коронавирусот. Властите им дозволија на некои синдикати да положат цвеќе на симболични места. Само во Истанбул околу 45 000 полицајци беа на улиците за да спречат собири и покрај полицискиот час. Претходно најмалку 45 луѓе беа приведени во Истанбул и Анкара откако ги прекршиле правилата на движење донесени како мерки за спречување на коронавирусот.

Полицијата, како што јавуваат агенциите, го опколила седиштето на левичарскиот работнички синдикат ДИСК и ги спречила неговите членови, кои носеле цвеќиња во рацете и извикувале слогани да маршираат низ Истанбул.

XS
SM
MD
LG