Достапни линкови

Интерпол – Доставувачи на пица разнесувале дрога за време на изолацијата


Интерпол денеска предупреди на нов начин на работа на шверцерите, кои ги користат службите за доставување на пица за транспорт на дрога и оружје во земјите каде што беше воведена изолација поради пандемијата на коронавирус.

Шпанската полиција на почетокот на април уапсила седум лица, облечени како доставувачи на пица, кои всушност доставувале кокаин и марихуана со велосипеди, мотори или автомобили, се наведува во соопштението на Меѓународната полициска организација со седиште во Лион во Франција.

Дрогата била скриена во торбите за достава.

Освен во Шпанија, таа метода била применувана и во Ирска, Малезија и во Велика Британија, а доставувачите носеле кокаин, марихуана, кетамин и екстази.

Полицијата во Ирска пронашла осум килограми кокаин и две парчиња огнено оружје, скриени во картонски кутии за пица.

„Криминалците продолжуваат да се прилагодуваат во светот потресен од пандемијата на коронавирус“, рече претставник на Интерпол, кој ја истакна важноста полицијата да се предупреди на овие нови начини на шверц.

XS
SM
MD
LG