Достапни линкови

Во Србија 6.318 заразени луѓе со Ковид -19, Вучиќ најави олабавување на мерките


Србија досега има евидентирано 6.318 заразени луѓе со коронавирус, 122 починати и 753 излечени.

Во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 122 луѓе. Во изминатите 24 часа, тестирани се 2.673 луѓе, од кои бројот на позитивни на вирусот е потврден кај 324 луѓе, со што вкупно во Србија 6.318 лица имаат Ковид-19.

Вкупниот број тестирани лица заклучно со денес во Србија изнесува 38.701 лица, а досега се излекувани 753 пациенти според резултатите на направени два негативни теста.

Во Ковид болниците вкупно се хоспитализирани 3.900 пациенти, од кои 120 лица се со влошена клиничка слика и ставени се на респиратор.

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави олабавување на мерките за забрана за движење. Од вторник полицискиот час ќе биде пократок, односно забраната за движење ќе важи од 18 до 5 часот и дека пензионерите ќе можат да го изберат своето време за прошетка од половина час помеѓу 18 часот и 1 часот наутро.

Тој кажа дека од следната недела сите занаетчиски дуќани ќе бидат отворени, а од 27 април и сите други продавници ќе бидат отворени.

XS
SM
MD
LG