Достапни линкови

Мицкоски: СДСМ со законот сака да обезбеди контрола врз ЈО


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека црвените линии на опозициската партија се закон кој е во согласност со Уставот, кој е применлив и ќе обезбеди независност на обвинителството и непристрасна борба против криминалот.

„Ако се на ова подготвени СДСМ може да се изгласа законот веднаш“, вели Мицкоски во интервју за Прес 24 на прашањето дали има можност новиот закон за јавно обвинителство да биде изгласан пред распуштање на Парламентот.

Според него, забелешките на ВМРО-ДПМНЕ за законот ги потврдиле и експертите и целокупната реномирана правна фела. Тој порачува дека „она што СДСМ сака да го направи од законот е да обезбеди контрола врз обвинителството за да си обезбеди неформална амнестија за криминалите за кој ќе одговараат“.

Политичките партии до денеска напладне имаа можност да поднесат амадмани на Предлог-законот за јавно обвинителство треба да поднесат амадмани.

XS
SM
MD
LG