Достапни линкови

На изборите во Канада победа на либералите на премиерот Трудо


Канадскиот премиер Џастин Трудо

Канадскиот премиер Џастин Трудо по се изгледа ќе остане на функцијата, покажуваат првичните резултати од општите избори. Медиумите јавууваат дека либералите на Трудо ќе формираат малцинска влада, со оглед на тоа што водат во 145 од 338-те изборни области. На второ место се конзервативците. Трудо доминираше во канадската политика во изминативе четири години, но се се соочи со тешка изборна кампања.

XS
SM
MD
LG