Достапни линкови

Болтон – Зеленски да не брза со решение за источна Украина


Американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон

Американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон денеска рече дека нема потреба новиот украинскиот претседател Володимир Зеленски „да брза“ во кој било правец на дејствување во врска со поврзаноста на Русија со сепаратистите во источна Украина.

Во интервју за Радио Слободна Европа во Киев, Болтон рече дека Зеленски треба многу внимателно да ја изгради стратегијата за справување со Русите.

Откако беше избран за претседател на Украина во април, Зеленски повика на четирипартитни преговори со Русија, Германија и Франција за постигнување мировен договор за источна Украина. Болтон не одговори директно дали САД ќе се вклучат во преговорите, но рече дека постои „значителен американски интерес“ во прашањата меѓу Киев и Москва. Во конфликтот во источна Украина од април 2014 година досега загинаа над 13 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG