Достапни линкови

Обвинителството бара оштета од 2,6 милиони евра за „шпански скали“


Основно јавно обвинителство во Скопје

Обвинителство бара притвор за сите 11 осомничени, од кои 10 се приведени, меѓу кои се поранешни и сегашни вработени во државни институции, како и ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и до судот е доставено барање за обезбедување мерки за имотно право побарување во висина на штетата во вредност од 2,6 милиони евра. Меѓу приведените е бизнисмен кој е осомничен дека со неисполнување на договорот со министерството учествувал во оштетување на буџетот во вредност од 2,6 милиони евра.

Два од спорните договори се однесуваат на државно земјиште од 4 илјади метри квадратни за изградба на хотелски комплекс. Додека останатите два се однесуваат на земјиште од речиси 9 илјади метри квадратни и 13 илјади метри квадратни наменето за изградба на шпанските скали и хотел.

Станува збор за петмина вработени во министерството за транспорт и врски, потоа за нотари и вработен во Катастар, како и државниот правобранител на Град Скопје. Изутрината беа приведени и Димитар Димовски член на Извршен комитет на ВМРО ДПМНЕ и Дејан Митревски претседател на општински комитет на Аеродром потврдија од ВМРО-ДПМНЕ.

XS
SM
MD
LG