Достапни линкови

Пластика, стакло и градежен шут во Река Пчиња

Во околината на село Катланово, по течението на Река Пчиња е фрлен секаков вид отпад, од пластика, преку ве-це школки и градежен отпад. Жителите во катлановско отпадот го фрлаат во природа, но исто така комунални служби не доаѓаат во населбите во катлановско да го соберат ѓубрето.

РСЕ неодамна објави дека депонии се направени околу топлите катлановски минерални води, места со природни убавини и потенцијал за туризам.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Владимир Калински

По завршувањето на студиите по новинарство започна да работи во А2 телевизија каде што известуваше за политички, економски и социјални теми. Потоа беше ангажиран во македонската редакција на Радио Дојче Веле во Бон. Во последниве неколку години работи во Радио Слободна Европа.

Категории

XS
SM
MD
LG