Достапни линкови

Од Италија протеран македонски граѓанин за исламистички врски


илустрација

Двајца странски државјани, еден од Албанија, а еден од Македонија биле протерани од Италија поради сомневање дека имале врски со радикални исламисти, соопшти италијанското Министерство за внатрешни работи. Полицијата во Бари ги следела двете лица кои биле во „близок контакт“ преку социјалните мрежи со симпатизер на Исламската држава од Мароко. Тие биле протерани откако се открило дека имале контакт и со радикален исламист кој бил уапсен на Косово за тероризам.

XS
SM
MD
LG