Достапни линкови

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан


Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст, 12.07.2017.

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат влијанието во регионот. Џентилони, обрајќајќи се на затворањето на 4. Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст, посочи дека Италија и Германија, како најголеми партнери на регионот, не можат да дозволат други да ја исполнат празнината, што би се создала доколку ЕУ остане затворена за нови членки.

XS
SM
MD
LG