Достапни линкови

Иран испраќа храна во Катар


Катар

Иран испрати храна во Катар по одлуката за регионална блокада од арапските земји . Официјални лица соопштија дека се испратени пет авиони со прехранбени продукти, додавајќи дека друг авион ќе биде испратен во текот на утрешниот ден.

Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и други држави минатата недела одлучија да ги прекинат сите врски со Катар, обвинувајќи го за поддршка на исламистичките милитанти и нивниот противник Иран. Овие обвиненија Доха ги негира. Иран го отвори својот воздушен простор за летови од Катар по затворањето на воздушниот простор од арапските соседи на Катар.

XS
SM
MD
LG