Достапни линкови

Русија критикувана за бомбардирањата во Алепо


американскиот амбасадор во ОН Саманата Пауер

Британија, Франција и Соединетите држави ја критикуваа Русија во Советот за безбедност на Обединетите нации поради нејзините акции во Сирија, особено бомбардирањата врз градот Алепо. „Она што го прави Русија не е контратероризам, туку вараваризам“, изјави американскиот амбасадор во ОН Саманата Пауер на итната седница на Советот за безбедност. Сирискиот режим во минатата недела покрена нова офанзива во Алепо при што загинаа над 230 цивили. Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин изјави дека сириските сили се обидувале да ги истераат терористите од Алепо.

XS
SM
MD
LG