Достапни линкови

Харадинај против спогодбата за разграничување со Црна Гора


Претседателот на Алијансата за иднината на Косово Рамуш Харадинај

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово Рамуш Харадинај синоќа оцени дека не е добро да форсира Собранието на Косово да усвои спогодба за разганичување со Црна Гора. „Бараме долгорочно, одржливо решение и затоа треба таа спогодба да биде повлечена“, рече тој пред утрешната седница на косовското собрание на која треба да се изјасни за оваа спогодба што Црна Гора и Косово ја потпишаа уште во август минатата година во Виена. За ратификација на спогодбата е потребно двотретинско мнозинство во собранието.

XS
SM
MD
LG