Достапни линкови

СЈО ќе ја обжали одлуката за одбивање на мерката претпазливост


Специјалното јавно обвинителство ќе ја обжали одлуката на Кривичниот суд да ги одбие мерките за претпазливост за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, градоначалникот на скопската општина Гази Баба Тони Јакимовски и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски како неосновани.

Специјалното јавно обвинителство има рок од 24 часа по добивањето на решенијата да поднесе жалба на одлукaта нa Кривичниот суд.

Синоќа Основниот суд Скопје 1 донесе решение дека нема да применат никакви мерки за претпазливост за тројцата осомничени за случајот “ТНТ“ за уривање на објектот „Косомос“ на Фијат Цаноски, лидер на ПЕИ во 2011 година

XS
SM
MD
LG