Достапни линкови

Ново рочиште за „Диво Насеље“ закажано за 10 март


На денешното судско рочиште за случајот „Диво Насеље“ пред Судот, покрај жители од кумановската населба, сведочеа полицаец и командир од полициската станица „Пелинце“. Сведоците беа предложени од страна на обвинителството.

Во случајот „Диво Насеље“ се обвинети вкупно 29 лица за тероризам и терористичко организирање за случувањата од 9 и 10 мај во Куманово. Во престрелката загинаа осум полицајци, додека четириесетина беа тешко повредени. Убиени беа и десет лица од вооружената група.

Судскиот процес продолжува на 10 март со сослушување на нови сведоци.

XS
SM
MD
LG