Достапни линкови

Стотици мигранти заглавени во Табановце

Повеќе од 700 бегалци, повеќето од Авганистан, во помал број од Сирија и од Ирак, веќе четири вечери се заглавени во транзитниот центар Табановце на македонско-српската граница. Србија не им дозволува влез во земјата, зашто не ги смета за бегалци од војна, оти претходно живееле во други држави во кои нема војна.

16x9 Image

Владимир Калински

По завршувањето на студиите по новинарство започна да работи во А2 телевизија каде што известуваше за политички, економски и социјални теми. Потоа беше ангажиран во македонската редакција на Радио Дојче Веле во Бон. Во последниве неколку години работи во Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG