Достапни линкови

ИД презела контрола врз реони во источен Авганистан


Борци лојални на милитантната група Исламска држава во Нангахар.

Борци лојални на милитантната група Исламска држава соопштија дека ја преземале контролата врз неколку региони на источната авганистанска покраина Нангахар. Радио Слободен Авганистан јави дека офанзивата на милитантите принудила многу луѓе да ги напуштат своите домови во покраината. Нема информации дали авганистанската војска возвратила на офанзивата во Нангахар, кој граничи со покраината Кабул, која не е далеку од главниот град на земјата.

XS
SM
MD
LG