Достапни линкови

Ердоган-Tурција направи се да се избегне инцидентот


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека соборувањето на рускиот авион во близина на сириската граница било во согласност со правилата на земјата. Според него, никој не треба да се сомнева оти Турција ги направила сите напори за да се избегне инцидентот. Тој порача и дека секој треба да го почитува правото на Турција да си ги брани своите граници. Ердоган ги осуди бомбашките напади врз Туркмените и порача дека тие живеат во реони во Сирија каде не се присутни милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG