Достапни линкови

Вести

Вучиќ за кинеската телевизија: Србија ја поддржува политиката на една Кина

Српски претседател Александар Вучиќ
Српски претседател Александар Вучиќ

Србија цврсто се придржува до принципот на една Кина и смета дека Тајван е дел од Кина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за кинеската централна телевизија CCTV пред посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Србија.

„Знаете, кај нас сè е многу едноставно, затоа што знаеме што е Повелбата на ОН, знаеме како треба да функционира барем меѓународниот јавен поредок и знаеме дека имаме пријател. И затоа секогаш лесно велиме - па Тајван е Кина, точка“, рече Вучиќ.

Пекинг го третира Тајван како своја одметничка провинција, додека Тајван се гледа себеси како суверена држава.

Вучиќ даде слична изјава за кинеските медиуми во февруари 2024 година.

Кинескиот претседател Си Џинпинг ќе ја посети Србија на 7 и 8 мај во рамки на европската турнеја во која се и Франција и Унгарија.

Ова е прва посета на кинески претседател на Европа во последните пет години.

Посетата на Србија во Пекинг беше најавена како дополнително зајакнување на „челичното пријателство“ на двете земји.

Официјални лица на двете земји со години ги опишуваат нивните односи како „чесно пријателство“.

Белград и Пекинг се договорија за клучните политички прашања за двете земји Кина не ја признава независноста на Косово, кое се отцепи од Србија во 2008 година, додека Србија се залага за политика на една Кина.

Официјален Белград смета на поддршката на Кина во Советот за безбедност на Обединетите нации во врска со непризнавањето на државноста на Косово.

Српската влада претходно го привлече вниманието на Вашингтон и Брисел кога купи беспилотни летала и системи за противракетна одбрана од Кина, како и илјадници системи за надзор со способност за препознавање лица од Huawei.

види ги сите денешни вести

Во српска Лозница се трага по напаѓач кој уби еден, а рани уште еден полицаец

Полицијата го затвори патот кон Липнички Сор во Лозница, западна Србија, по пукањето во кое еден полицаец е мртов, а еден ранет, 18 јули 2024 година
Полицијата го затвори патот кон Липнички Сор во Лозница, западна Србија, по пукањето во кое еден полицаец е мртов, а еден ранет, 18 јули 2024 година

Еден полицаец беше убиен, а друг тешко ранет во пукотница што се случи рано во четвртокот, на 18 јули, во Лозница, град во западна Србија. Информацијата ја соопшти вицепремиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ. Во тек е интензивна потрага по напаѓачот.

Дачиќ рече дека постојат сомневања дека станува збор за терористички напад.

„Тоа не може да биде случајно, станува збор за организиран напад. Обвинителството за организиран криминал овој случај ќе го смета за терористички чин“, рече Дачиќ, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија.

Според соопштението на тамошното МВР, околу 00:55 часот, при контрола на возилото на пунктот во Липнички Шор, полициски службеници запреле автомобил „мерцедес“ со регистерски таблички „Тутина“ во кој имало две лица.

При излегувањето од возилото, едно лице пукало од пиштол, удирајќи го полицаецот Никола Крсмановиќ (1990) во градите и полицаецот Вјекослав Илиќ (1974) во рамото, по што побегнал, информираат од српското МВР.

Двајцата полицајци биле пренесени во Општата болница Лозница, каде Крсмановиќ им подлегнал на повредите. Како што потврдија за РСЕ во болницата во Лозница, состојбата на вториот полицаец повреден во престрелката е стабилна. Тие рекоа дека тој синоќа бил примен во болница со прострелни рани.

Карта на локацијата каде се случи нападот врз полицајците, Липнички брег во Лозница, во западна Србија, во близина на границата со Босна и Херцеговина, 18 јули 2024 година.
Карта на локацијата каде се случи нападот врз полицајците, Липнички брег во Лозница, во западна Србија, во близина на границата со Босна и Херцеговина, 18 јули 2024 година.

Српската полиција соопшти дека на лице место полицијата пронашла пасош на осомничениот издаден во Косово на име Хајзири Артан роден 1991 година и германска лична карта.

Дачиќ рече дека полицијата го уапсила Михат Хаџиќ од Тутин на југозападот на Србија, кој е осомничен дека со автомобил со тутински регистерски таблички го возел осомничениот од Прешево во правец на Лозница.

Тој рече и дека се утврдуваат фактите и дали лицето чии документи биле оставени во автомобилот е всушност братот на Артан Хајзири, кој, како што наведе, избегал од затвор во Косово.

„Можно е да се работи за лажен идентитет“, изјави Дачиќ.

Според него, во потрагата по осомничениот учествуваат 150 припадници на српската полиција, меѓу кои и полицајци од жандармеријата, хеликоптерската единица, специјалната антитерористичка единица, граничната и криминалистичката полиција и полициската управа Шабац. Српската полиција е во контакт со полицијата на БиХ. ентитетот Република Српска, во случај осомничениот да побегне во Босна и Херцеговина, рече Дачиќ.

Како што јавува репортерот на РСЕ, бројни полициски сили се присутни во Липничко Шор во Лозница. На местото каде што е убиен полицаецот има цвеќиња и свеќи, а видливи се и траги од крв.

Автопатот во близина на местото на убиството е затворен за сообраќај. Полицијата ги пушти медиумските екипи.

Први реакции од Косово

Косовскиот премиер Албин Курти на прес-конференцијата изјави дека ги има само податоците објавени во медиумите.

„Изворот на информацијата е Србија, нашите надлежни органи - МВР, МНР ќе ја информираат јавноста и јас и вие за моменталната состојба каде се наоѓаме“, рече Курти одговарајќи на новинарско прашање. во врска со информацијата дека на местото на настанот е пронајден пасошот на осомничениот за нападот на полициски службеници издаден од Косово.

Курти посочи дека „оваа работа не треба да се политизира“, туку треба да се третира од безбедносен, правен и професионален аспект.

Радио Слободна Европа (РСЕ) стапи во контакт со Сојузното Министерство за внатрешни работи на Германија поради информации од МВР на Србија дека на лице место е пронајдена германска лична карта.

Во краткиот писмен одговор на барањето на РСЕ, тие изјавија дека министерството „не коментира поединечни случаи“.

Русија осуди американски државјанин на 13 години затвор поради шверц на дрога

Американскиот државјанин Мајкл Тревис Лик, кој беше уапсен во јуни 2023 година и обвинет за шверц на дрога, стои за време на сослушувањето на пресудата во Окружниот суд Хамовническа, 18 јули 2024 година.
Американскиот државјанин Мајкл Тревис Лик, кој беше уапсен во јуни 2023 година и обвинет за шверц на дрога, стои за време на сослушувањето на пресудата во Окружниот суд Хамовническа, 18 јули 2024 година.

На 18 јули, рускиот суд го осуди американскиот државјанин Мајкл Тревис Лик на 13 години затвор под обвинение за шверц на дрога, објави судот во Москва.

Лик, Кој е музичар и поранешен американски падобранец, беше уапсен во јуни 2023 година и прогласен за виновен за продажба на дрога во големи размери, соопшти судот.

Не е јасно како Лик се изјасни, а Ројтерс не можеше да стапи во контакт со неговиот адвокат.

Лик е еден од десетината Американци кои моментално се во руски притвор. Вашингтон ги повикува своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија, предупредувајќи на заканата од апсење и малтретирање во услови на највисоки тензии меѓу двете земји од Студената војна.

Портпаролот на американската амбасада во Москва не одговори веднаш на барањето за коментар за пресудата.

Друг Американец, Роберт Романов Вудленд, беше осуден од рускиот суд на затвор за шверц на дрога на почетокот на овој месец.

Лик беше осуден заедно со уште еден обвинет - жена.

Лик е поранешен текстописец во рок групата Лови Ноч. Тој, исто така, претходно работеше како професор по англиски јазик во Москва и помагаше во преводот на песни за руски бендови.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во јуни минатата година објави дека Вашингтон собира информации за приведувањето на овој американски државјанин во Русија.

Вашингтон претходно ја обвини Москва дека произволно ги приведува американските граѓани со цел да ги користи како потпора во преговорите за ослободување на Русите затворени во САД.

Командниот центар за поддршка на Украина во Германија ќе работи од септември

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг
Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг

Командата на НАТО за координирање на поддршката за Украина ќе почне да функционира во Германија во септември, објави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

„Се договоривме да создадеме команда за координација и обезбедување помош и обука во областа на безбедноста за Украина“, рече тој по неговото пристигнување на самитот на Европската политичка заедница во Велика Британија.

„Таа команда ќе почне да функционира во септември, ќе има 700 лица во Германија... и ќе обезбеди поддршка и помош за безбедноста на Украина, координирајќи ги напорите на сојузниците во НАТО“, додаде Столтенберг.

Овој нов проект според кој Алијансата за прв пат ќе ја координира воената поддршка и обука, со команден центар во Германија, генереалниот секретар го најави на неодамна одржаниот самит во Вашингтон.

Тој, исто така, го пофали подобреното финансирање на одбраната од страна на членките на НАТО, при што 23 од 32-те членки на сојузот ја исполнија целта за трошење од 2 отсто од бруто домашниот производ за одбраната оваа година и ветија зајакнување на одбранбеното производство.

Три години затвор за руски државјанин поради шверц на воена технологија

илустрација
илустрација

Американското Министерство за правда на 17 јули објави дека 52-годишниот Русин Максим Марченко е осуден на три години затвор за шверц на голема количина на воена микроелектроника од Соединетите Држави во Русија.

Со тоа ги заобиколил санкциите што САД ги воведе кон Русија поради инвазијата на Украина.

Марченко, кој беше уапсен во септември 2023 година за време на операција на ФБИ во Фиџи, се изјасни за виновен пред судот во Њујорк во февруари по една точка од обвинението за перење пари и една од обвинението за шверц на стока од Соединетите Држави.

Тој и уште двајца Руси беа обвинети дека користеле лажни компании за прикривање на набавката на микроелектроника.

Според судските документи, Марченко учествувал во нелегална мрежа која купувала големи количини микроелектроника со двојна употреба од американски дистрибутери и ја испраќала стоката до крајните корисници во Русија.

„Овие производи се важни за воена примена бидејќи се користат за производство на оптички нишани, уреди за ноќно гледање и други уреди“, се вели во извештајот на Министерството.

Според американските власти, Марченко управувал со неколку фиктивни компании во Хонг Конг. За да се сокрие од американските компании дека стоката е наменета за Русија, како крајни корисници се наведени Кина, Хонг Конг и други земји.

Во Соединетите Држави тој е обвинет по седум точки, вклучувајќи шверц, измама и перење пари, а веќе е прогласен за виновен по некои обвиненија.

Литванскиот парламент одобри повлекување на земјата од Конвенцијата за касетна муниција

Парламентот на Литванија (илустрација)
Парламентот на Литванија (илустрација)

Парламентот на Литванија го поддржа повлекувањето на земјата од Конвенцијата за касетна муниција, која забранува производство, складирање, употреба и пренос на тоа оружје.

„Конвенциите се важни кога сите земји ги почитуваат. Проблемот е што Русија, во својата агресија против Украина, не се придржува до нив“, рече литванскиот министер за одбрана Лауринас Касчинас во Парламентот пред гласањето.

Соединетите Држави не се дел од оваа Конвенција. Станува збор за Договор потпишан во норвешката престолнина во 2008 година, според кој се забранува употреба, складирање, производство и пренос на касетна муниција.

Како е да си изложен на напад со касетни бомби?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Хјуман рајтс воч постојано повикува Русија и Украина да престанат да користат касетна муниција, а САД да не ги снабдуваат. Организацијата соопшти дека и руските и украинските сили го користеле оружјето, кое убило украински цивили.

Муницијата вообичаено испушта голем број помали бомби кои можат неселективно да убиваат на широк простор, заканувајќи им се на цивилите. Бомбите што не експлодираат претставуваат опасност со години по завршувањето на конфликтот.

Кремљ: „Концентрираното присуство“ на НАТО бродови во Црното Море е закана за Русија

илустрација
илустрација

Кремљ објави дека Русија ќе ги смета за закана сите планови за воспоставување постојано присуство на воени бродови на НАТО во Црното Море.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одговараше на новинарски прашања за новата стратегија за поморска безбедност на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Се разбира, концентрираното присуство на бродови на НАТО - особено Бугарија и Романија, приморските држави кои се членки на Алијансата (НАТО) претставува, особено во сегашната ситуација, дополнителна закана за Русија“, им рече Песков за новинарите.

Претходно Зеленски зборуваше за потребата да се осигура дека руската морнарица нема да доминира во Црното Море.

Песков пак истакна дека „Русија ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ја обезбеди сопствената безбедност“.

МВР потврди дека е уапсен поранешен припадник на ОВК, Косово бара негово ослободување

илустрација
илустрација

Македонското министерство за внатрешни работи потврди дека вчера (17 јули) бил уапсен косовски државјанин, по претходно барање на Интерпол Србија.

„На 17.07.2024 во 16:00 часот на Граничниот премин Јажинце, на влез во државата, полициски службеници го лишиле од слобода Б.Р.(47) од Косово затоа што при пасошка контрола и извршени проверки било констатирано дека e евидентиран со мерка „апси“ по барање на Интерпол Србија. Тој бил предаден на полициски службеници од СВР Тетово за понатамошна постапка“ велат од МВР.

Веста прво ја објави Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово.

„Станува збор за г-дин Блерим Рамадани, поранешен припадник на Оперативната зона Неродиме на Ослободителната војска на Косово“, соопшти Министерството синоќа.

Оттаму информираа дека со овој случај се занимава и амбасадорот на Косово во Северна Македонија и дека властите работат на брзо ослободување на Блерим Рамадани.

Од македонското Министерство за правда велат дека до овој момент до нив нема пристигнато барање за екстрадиција на уапсениот од страна на косовските институции.

Инаку властите во Србија досега уапсиле четворица државјани на Косово, кои Белград ги обвини за воени злосторства. Косовските власти го оценија како произволно и неправедно апсењето на косовски државјани во Србија за овие обвиненија и побараа помош од меѓународниот фактор за нивно ослободување.

Министерката за правда Албулена Хаџиу на почетокот на јули преку писмо испратено до својот српски колега побарала трансфер на косовските државјани кои се притворени во Србија. Сепак, Хаџиу изјави дека е малку веројатно Србија да одговори на барањето на косовските власти за екстрадиција на косовските граѓани, поради тековната правна несоработка.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата земја има меѓународно призната јурисдикција за третман на злосторства извршени на нејзина територија.

Косово и Србија постигнаа Договор за меѓусебна правна помош во 2013 година, со посредство на Европската Унија, но речиси и да нема соработка меѓу нив во случаите на воени злосторства. Во меѓувреме, Соединетите Држави повикаа на праведен правен процес за лицата уапсени во Србија под обвинение за воени злосторства.

Армијата ангажира дополнителни сили за гасење на пожарите

илустрација
илустрација

Врз основа на укажаната потреба и побарувања за поголем обем на ангажман во гасењето на пожарите, претседателката на државата и врховен командант на Вооружените сили, Гордана Сиљановска-Давкова донесе одлука за ангажирање на дополнителни 200 припадници на Армијата во напорите за гасење на пожарите, соопшти Генералштабот на Армијата.

„Од страна на Генералштабот е издадена наредба за ставање во состојба на подготвеност и ангажман на дополнителни 200 армиски припадници од составот на Командата за операции и Командата за обука и доктрини, со што вкупниот број на ангажирани армиски припадници е 300. Заедно со досегашните 100 припадници, кои се ангажирани од почетокот на прогласување на кризната состојба, дополнителните сили ќе извршуваат активности на локации каде ќе има потреба и кои ќе им бидат доделени од страна на Центарот за управување со кризи, кој е надлежен за координација на сите вклучени институции“, се наведува во соопштението.

Од Генералштабот истакнуваат дека ангажираните сили и ресурси координирано работат заедно со другите инволвирани субјекти.

Армијата дејствува со 100 припадници и два армиски хеликоптера МИ-8/17, кои се ангажираат на локации по насоки на Центарот за управување со кризи и со исфрлени повеќе од 150 тони вода и активен ангажман на терен го даваат својот придонес во локализирање на пожарите. Воедно припадниците од воздухопловниот ВИНГ координираат со налетите на хеликоптерите од Турција, Словенија, Србија и Црна Гора.

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека во моментов има околу 15 активни пожари ширум земјава.

Потпретседателскиот кандидат на Трамп ги повика САД „да изберат нов пат“

Сенаторот Џеј Ди Венс, кандидат за потпретседател на републиканската партија на изборите во САД
Сенаторот Џеј Ди Венс, кандидат за потпретседател на републиканската партија на изборите во САД

Сенаторот Џеј Ди Венс, кој Доналд Трамп го избра за потпретседателски кандидат, на републиканската конвенција во Милвоки ги повика граѓаните на Соединетите Држави да „одберат нов пат“ кој ги става работниците во центарот.

„Ќе бидеме обединети во поддршката“, рече Венс во обраќањето на партискиот состанок на кој формално ја прифати неговата номинација за позицијата потпретседател на САД доколку Трамп победи на изборите во ноември, пишува АФП.

Тој ја пофали „извонредната визија“ на Трамп, за која рече дека е „толку едноставна, а сепак толку моќна“ и рече дека неговиот табор ќе се посвети на работникот и на ветувањето на слоганот „Направи ја Америка повторно голема“.

Џеј Ди Венс, кој потекнува од скромно семејство во Мидлтон, Охајо, рече дека луѓето таму „го зборувале што мислат, граделе со своите раце и го сакале Бог, семејството, својата заедница и својата земја со сето свое срце“.

„Но, тоа беше и место кое беше отфрлено и заборавено од американската владејачка класа во Вашингтон“, рече Венс.

Тој ги повика работниците и луѓето од средната класа во Мичиген, Пенсилванија и Висконсин, три држави кои најверојатно ќе бидат одлучувачки за изборите на 5 ноември, да им се придружат.

Опишувајќи го својот животен пат од тешко детство до американските маринци, престижниот факултет Јеил и американскиот Сенат, Венс им се претстави на Американците како некој што ја разбира нивната секојдневна борба.

Тој меѓудругото, е познат и како автор на книгата „Hillbilly Elegy“, врз основа на која Нетфликс направи серија.

Фон дер Лајен вети дека проширувањето на Унијата ќе и биде приоритет

Обраќање на Урсула Фон дер Лајен пред пратениците на Европскиот парламент, 18 јули 2024
Обраќање на Урсула Фон дер Лајен пред пратениците на Европскиот парламент, 18 јули 2024

Европското соседство е дел од нашата иднина и приемот на нови земји во нашата Унија претставува морална, историска, политичка и огромна геостратешка одговорност за Европа, порача денеска кандидатката за претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во обраќањето пред пратениците на Европскиот парламент.

„Ќе ги поддржиме кандидатите за членство со инвестиции и спроведување на реформите и ќе ги интегрираме, кога ќе можеме, во нашата правна рамка. Пристапувањето секогаш ќе биде процес базиран на заслуги и ќе обезбедиме сите земји да бидат подготвени за членство. Комплетирањето на нашата Унија е во наш суштински интерес и ќе биде суштински приоритет на мојата Комисија, порача Фон дер Лајен“, презентирајќи ги пред европратениците своите приоритети за работа во следниот мандат во пресрет на денешното гласање за нејзин реизбор на функцијата.

Според неа, во денешниот свет проширена Унијата би била посилна Унија, би го зајакнала својот глас во светот, би гарантирала намалување на нејзината зависност и би обезбедила гаранции дека демократијата, просперитетот и стабилноста се раширени низ Европа.

„Длабоко сум убедена дека историјата повторно не повикува. Западниот Балкан, Украина, Молдавија и Грузија го направија нивниот слободен избор. Тие избраа слобода наместо угнетувањето, тие избраа демократија наместо зависност и некои од нив платија многу висока цена за овој избор. Затоа ние мора да го направиме нашиот избор и да искажеме посветеност дека нивната иднина ќе биде слободна и просперитетна во нашата Унија“, истакна Фон дер Лајен.

Таа говореше и за состојбата на Блискиот Исток, апелирајќи за прекин на насилствата во регионот, реафирмирајќи ја поддршката за мировно решение преку моделот на создавање две држави и за продолжување на хуманитарната помош за Палестинците, а најави и создавање на европски одбранбен штит од хибридните закани, кибер нападите и обидите за странско мешање во ЕУ, како и поддршка на независното новинарство.

По нејзиното обраќање започна дебата на европратениците за презентираната програма за работа на Фон дер Лајен. Гласањето за реизбор на Фон дер Лајен е предвидено за 13 часот.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG