Достапни линкови

Ципрас ќе достави нови предлози


Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина утре ќе претстави конкретни предлози до своите доверители. Ципрас ова го изјави пред европратениците во Стразбур, каде повеќе од три часа се водеше расправа за ситуацијата во Грција. За в недела е закажан нов самит на ЕУ каде ќе треба да се донесе одлука за тоа дали ќе продолжи програмата на помош за Грција.

Претходно еврокомесарот за економија Пјер Московичи, рече дека Брисел се уште чека на сет на реформи од Атина, кој ќе и овозможи на Грција да остане во еврозоната.

XS
SM
MD
LG