Достапни линкови

Министерски состанок на еврогрупата за Грција


Министрите за финансии од еврозоната вечер во Брисел ќе разговараат за постигнување спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за ослободувањена 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од втората програма на Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд од 2014 година. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави по самитот на еврозоната во понеделникот дека сите страни се цврсто решени да пронајдат решение. Тој смета дека новите грчките предлози се чекор напред во целокупниот процес.

XS
SM
MD
LG