Достапни линкови

Приведени две лица по вчерашните протести


Протестите пред Собранието на Македонија.

Помошник министерот за внатрешни работи Иво Котевски изјави денеска дека по вчерашните протести пред Собранието биле приведени две лица на кои им се поднесени прекршочни пријави. Според него, уште 9 лица се идентификувани кои учествувале во насилството на завчерашните протести пред Владата.

Од останатите приведени, како што наведува тој досега на 17 лица им се издадени глоби и поднесени им се прекршочни пријави заради непочитување наредба издадена од овластено службено лице од надлежен државен орган. Котевски порача и дека не може да каже дали некој се затскрива зад насилствата кои се случија, а четирите лица за. кои се кривично пријавени не дале никаква релевантна информација во однос на тоа кој ги повикал и кој ги организирал.

XS
SM
MD
LG