Достапни линкови

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина приоритет за ЕУ


Високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска најави дека во јануари ќе ги повика српскиот и косовскиот премиер на нов состанок, додавајќи оти нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина останува приоритет за ЕУ. Таа ова го кажа по состанокот со првиот потпретседател на косовската Влада и министерот за надворешни работи Хашим Тачи во Брисел.

XS
SM
MD
LG