Достапни линкови

Две жени во вториот круг на претседателските избори во Бразил


Дилма Русеф

Бразилската изборна комисија соопшти дека во вториот круг од претседателски избори ќе се тркаат сегашната претседателка Дилма Русеф и нејзнината центристичка ривалка Аесио Невес. Според резулатите од првиот круг Русеф добила 41, а Невес 34 насто од гласовите. Невес е поранешен државен гуверенер од Социјалдемократската партија која ја постави основата за бразилскиот економски бум во минатата деценија. Кандидатот на социјалистичката опозиција Марина Силва, и покрај тоа што водеше на предизборните анкети, се пласира на третото место. Вториот изборен круг ќе се одржи на 26 октомври.

XS
SM
MD
LG