Достапни линкови

Руските камиони подготвени да ја преминат украинската граница


Камиони од рускиот хуманитарен конвој.

Првиот камион од рускиот хуманитарен конвој е подготвен за преминување на границата во источна Украина, по постојаното одложување поради борбите. Конвојот со повеќе од 250 камиони беше задржан во близина на границата поради загриженоста на украинските власти дека може да се искористи за снабдување на проруските сепаратисти. Русија тврди дека камионите носат помош за Доњецк и Луганск, каде повеќе од 2000 луѓе беа убиени за време на борбите.

XS
SM
MD
LG