Достапни линкови

ЕУ ќе достави оружје за ирачките курди


Курдски „Пешмерга“ сили

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел треба да одобрат испраќање оружје на ирачките курди кои се борат против милитантите на „Исламската Држава“.

Курдските Пашмерга сили добија од ветувања од Франција и Британија. Исламските милитанти, како што се јавува, преземаат жестоки мерки против припадниците на другите верски заедници во северен Ирак. Во Брисел ќе се дискутира и за Украина, Газа и болеста Ебола.

XS
SM
MD
LG