Достапни линкови

Израел го прекинал примирјето поради заробен војник


Израелски војници на границата со Појасот Газа.

Израелската армија соопшти дека примирјето во Појасот Газа било прекинато, бидејќи се стравува оти палестинските милитанти заробиле нивен војник. Хуманитарното примирје беше прекинато по само неколку часа откако стапи на сила.

Палестинските власти соопштија дека во денешните израелски напади загинале 35 лица, а 200 биле повредени. Израел ги обвини палестинските милитанти за флагрантно прекршување на примирјето. Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанајху соопшти дека примирјето се распаднало.

XS
SM
MD
LG