Достапни линкови

Израел мобилизира дополнителни резервисти за акциите во Газа


Израелската армија мобилизирала дополнителни 16 илјади резервисти како засилување за операциите во Појасот Газа. Од почетокот на воената офанзива во Газа на 8-ми јули, досега Израел повика вкупно 86 илјади резервисти. Во досегашните борби биле убиени над 1300 палестинци, како и 56-мина израелски војници и тројца израелски цивили.

XS
SM
MD
LG