Достапни линкови

Русија поднесе нацрт-резолуција за Украина


Русија поднесе нацрт-резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации за кризата во Украина. Според амбасадорот на Москва во Обединетите нации Витали Чуркин со резолуцијата се бара запирање на насилствата и спроведување на мапата на патот кон мирот подготвена од ОБСЕ. Претходно, украинскиот претседател Петро Порошенко зборувал по телефон со рускиот претседател Владимир Путин за да протестира откако Киев соопшти дека три тенка и други воени возила ја поминале границата од Русија во региониот контролиран од сепаратистите во источна Украина.
XS
SM
MD
LG