Достапни линкови

Поглаварот на МПЦ повика на национално и духовно обединување


Тајната на Воскресението има централно место и е најважен настан во учењето и во животот на светата Црква, рече во своето обраќање по повод празникот Велигден поглаварот на Македонската православна црква господин господин Стефан. „Настанот на Воскресението нe повикува да го чуваме единството, духовно и национално, за доброто на нашата Црква и Татковина, и никогаш личните да не ни бидат пред заедничките интереси. Токму поради тоа Бог ни дава различни дарови, коишто треба да ги развиваме и употребуваме за доброто и напредокот, и својот но истовремено и на сите" порача првиот човек на МПЦ.
XS
SM
MD
LG