Достапни линкови

Денеска е Велика Сабота, ден пред Велигден


Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение. На полноќ верниците ќе го одбележат христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите христијански празници Велигден. Вечерва се оди во црква каде што се носи црвено јајце. На полноќ сите присутни со песната „Христос воскресе” трипати ја обиколуваат црквата.
XS
SM
MD
LG