Достапни линкови

Башар Ал Асад посетил расселени сиријци


Сиријскиот претседател Башар Ал Асад, во реткото јавно појавување, ги посетил расселените во кампот Адра, објави државната телевизија, не соопштувајки други детали. Адра е стратегиски регион за Дамаск и беше поприште на жестоки борби меѓу бунтовниците и владините сили. Асад последен пат беше во јавноста во јануари на молитва во џамија во Дамаск. Во три-годишниот конфликт во Сирија, според проценките, загинале над 140 илјади луѓе, околу 2,3 милиони луѓе побегнале во соседните земји, а околу 6 ипол милиони се внатрешно расселени.
XS
SM
MD
LG