Достапни линкови

На воените гробишта во близина на Москва, денеска беше погребан Михаил Калашљиков, кој почина во понеделникот на 94 годишна возраст. Меѓу присутните на погребот, беа и рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Околу 60 илјади луѓе му оддадоа почит на Калашњиков во средата и четвртокот во Изевск, во руската република Удмуртија, каде што со години живееше и работеше Калашњиков.
XS
SM
MD
LG