Достапни линкови

САД одбележуваат 50 - годишнина од смртта на Кенеди


На американските владини згради денеска ќе бидат поставени знамиња по повод одбележувањето на 50-годишнината од смртта на претседателот Џон Кенеди. Обама во четвртокот изјави дека одбележувањето на годишнината е „одбележување на трајниот печат што Кенеди го остави во американската историја“. Кенеди беше убиен во Далас, на 22 ноември 1963 година. Официјалната владина комисја утврди дека убиецот е Ли Харви Освалд . Сепак многумина веруваат дека убиствотот е производ на непознат заговор.
XS
SM
MD
LG