Достапни линкови

Кина и Македонија ја интензивираат соработката


Ѓорге Иванов
„Кина и Македонија имаат постигнато највисоко ниво на билатерални односи досега, е заедничката оценка на претседателите на двете држави, Си Џинпинг и Ѓорге Иванов на средбата во Пекинг. „Кина е подготвена да и пружи рака на Македонија за забрзан развој на нашите односи“, рече кинескиот претседател Џинпинг кој најави соработка со Македонија во градежни и инфраструктурни проекти, во земјоделството и во други сектори. Претседателот Иванов укажувајќи на на фактот дека Македонија користи голем дел од помошта што Кина ја дава во регионот, потсети дека лани влада на Кина одобри 10 милијарди долари средства за Централна и Источна Европа.
XS
SM
MD
LG