Достапни линкови

Ховит: изгубивме премногу време


Ричард Ховит
„Изгубивме премногу време. Реално самата земја е вратена на позицијата од декември лани. Нашата заедничка задача е да ги оживееме надежите за прогрес кои тогаш постоеја. Во годината кога го славиме влегувањето на Хрватска и во која Албнија ќе добие кандидатски статус, мора да го сфатиме влијанието што би се почувствувало во Скопје доколку земјата повторно биде оставена на чекање, иако има најдолг кандидатски статус“. Ова го изјави британскиот европратеник Ричард Ховит во врска со новиот извештај на Европската комисија за Македонија и обновената препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Ховит смета дека претстојното грчко претседателство со Унијата треба да биде нов политички инпут за решавање на долгогодишниот спор за името меѓу Атина и Скопје.
XS
SM
MD
LG