Достапни линкови

Нобелот за хемија за Карплус, Левит и Воршел


Професорите Мартин Карплус, Мајкл Левит и Арија Воршел ја добија годинашната Нобелова награда за хемија. Институтот Каролинска во Стокхолм денеска соопшти дека тие наградата ја добиле за развојот на повеќескални модели за сложени хемиски системи.
XS
SM
MD
LG