Достапни линкови

Вилјам Бурнс во посета на Египет


Египетското министерство за надворешни работи соопшти дека американскиот заменик-државен секретар Вилјам Бурнс ќе допатува во Каиро денеска, во услови на стравување од можни насилни реакции на протестите за подршка на отстранетиот претседател Мухамед Морси. Портпаролка на министерството изјави дека Бурнс ќе се сретне со в.д. министерот за надворешни работи Набил Фахми во сабота. За сеа не се знае дали заменикот државен секретар ќе се сретне со шефот на армијата, генералот Абдел Фатах ал Сиси – човекот кој е одговорен за отстранувањето на Морси. Во меѓувреме подржувачите на поранешниот исламистички претседател одбиваат да прекинат со протестите.
XS
SM
MD
LG