Достапни линкови

Сноуден се предомисли за азилот во Русија


Поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден го повлекол барањето за азил во Русија. Портпарол на рускиот претседател изјави дека американецот го повлекол барањето откако слушнал за условите за одобрување. Владимир Путин рече американецот кој е во бегство е добредојден во Русија под услов „да ги прекине активностите кои им штетат на американските партнери“. Сноуден наводно испратил барања за азил до 15 држави. Соединетите американски држави го обвинуваат за шпионажа, откако 29 годишниот хакер ги разоткри американските програми за меѓународен надзор.
XS
SM
MD
LG