Достапни линкови

„Солидарност за Таксим“: турската полиција рани стотина лица


Стотици антивладини демонстранти минатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше протестните активности - движењето „Солидарност за Таксим“, пренесе ДПА.Полицијата од паркот избрка над 10.000 демонстранти, во акција што почна синоќа, а во која употреби водени топови и солзавец. Сведоци на настанот тврдат дека неколку стотици полицајци упаднале во кампот од шатори на демонстрантите во Гези на плоштадот Таксим.
XS
SM
MD
LG