Достапни линкови

Турската полиција го блокира плоштадот Таксим


Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските медиуми. Запрено е движењето на автомобили по улиците што водат до Таксим. Не се дозволува ниту минување на пешаците во реонот на плоштадот. Светските медиуми јавуваат дека булдожери расчистуваат се што останало од демонстрантите во паркот Гези.
XS
SM
MD
LG