Достапни линкови

Во Хрватска утре локални избори


На полноќ почна изборниот молк пред утрешните локални избори во Хрватска на кои 3,7 милиони избирачи ќе гласаат за општински началници,градоначалници,жупани,нивни заменици,како и членови на локалните и регионалните самоуправи. Редовните локални избори се одржуваат секоја трета недела во мај секоја четврта година. Претстојните локални избори ќе бидат и прв тест за владеачката коалиција на левиот центар која изгуби на априлските избори за хрватски пратеници во Европскиот парламент .
XS
SM
MD
LG