Достапни линкови

Јужна Кореја -Пјонгјанг лансирал три ракети


Јужна Кореја денеска соопшти дека Северна Кореја истрелала три ракети од краток дострел во јужнокорејските води на исток. Портпаролот на Минитерството за одбрана на Јужна Кореја Ким Мин сеок кажа дека Северна Кореја истрелала две ракети претпладне и уште една на пладне по локално време.Не е наведена причината за овие активности. Северна Кореја во март тестираше две ракети од краток дострел кај својот источен брег. До лансирањето на ракетите доаѓа во момент кога почнаа да се намлуваат тензиите по воинствените изјави од Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG