Достапни линкови

Курдскиот лидер Очалан најави примирје со Турција


Курдски бунтовници
Курдскиот лидер Абдула Очалан, кој е во затвор, најави дека денеска ќе прогласи примирје со Турција, со што би се зголемиле надежите за окончување на речиси три-децениското насилство меѓу курдските бунтовници и Турција. Можното примирје доаѓа по неколку-месечните преговори на турски разузнавачи со Очалан во затворот каде што ја издржува казната. Од 1984-та година, во борбите меѓу турските сили и курдските бунтовници, досега загинале околу 40 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG