Достапни линкови

Папата Франческо го започна првиот ден со молитва


Папата Франсис на денешната молитва
Папа Франческо го започна неговиот прв ден како понтиф молејќи се во главната римска базилика свети Богородица. Аргентинскиот кардинал Хорхе Марио Берголио од Буенос Ариес беше избран на синоќешната конклава и тој е првиот папа кој доаѓа надвор од Европа и од Јужна Америка.
Папата Франческо денеска ќе се сретне и со колеџот на кардинали во Систинската катедрала.
XS
SM
MD
LG