Достапни линкови

Бангладеш-исламистички лидер осуден на смртна казна


Делавар Хосаин Саједи на судењето
Лидерот на најголемата исламистичка партија во Бангладеш е осуден на смртна казна за воени злосторства за време на војната за независност против Пакистан во 1971. Судот донесе одлука дека Делавар Хосаин Саједи е виновен за вмешаност во убиства, грабежи, силувања и присилба на Хиндусите да преминат во ислам. Илјадници демонстранти во центарот на Дака ја поздравија пресудата, која исто така предизвика и насилни протести на исламските поддржувачи низ земјата, при што загинаа 4 лица.
XS
SM
MD
LG