Достапни линкови

Кери патува во Рим, по средбата со францускиот претседател Оланд


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска се сретна со францускиот претседател Франсоа Оланд во Париз, со кого разговараше за сиријскиот конфликт и за француската воена интервенција во Мали. Од Париз, Кери патува во Рим, каде што треба да учествува на Меѓународната конференција за Сирија. На состанокот на „Пријателите на Сирија“ во Рим, претставниците на десетина земји утре ќе се сретнат со лидерите на главната сиријска опозиција во обид да најдат начин за решавање на двегодишниот конфликт во земјата. Американските медиуми, повикувајќи се на американски и европски функционери, објавија дека американската администрација е блиску до одлука за тоа дали да обезбеди неборбена поддршка за некои групи кои се противат на режимот на претседателот Башар ал-Асад.
XS
SM
MD
LG